UAB Lietuviskas midus
Мідус — найдавніший алкогольний напій у світі.
Археологічні дані свідчать, що мідус виготовляли та вживали в найдавніших людських цивілізаціях, на Близькому Сході і в Східній Азії.
Нещодавно археологи виявили, що в стародавньому Китаї та Ірані медові напої виготовлялись в 7000-5400 р.р. до Різдва Христового. Їх зберігали в дерев'яному, шкіряному і глиняному посуді.
Найдавніша з відомих описів мідуса зустрічається в шедеврі староіндійської літератури Рігведі (1700-1100 рр. до н. е..).
Мідус займає важливе місце в культурі багатьох народів. Походження та поширення мідуса носить глобальний характер, тому не дивно, що представники різних народів і культур вважають цей напій національним. В Африці і в Європі, в Америці і в Азії численні народи з гордістю називають мідус своїм національним напоєм.
Протягом століть мідус був і ритуальним, і щоденним напоєм, який використовувався під час різних свят, запивати мідусом страви любили і королі, і селяни. Західна традиція вживання мідуса йде в античні часи і раннє середньовіччя.
Мідус іноді називають вином Північно-східної Європи. Без цього напою неможливо уявити життя і вірування стародавніх німців, балтів і слов'ян.
· Предки литовців балти вживали мідус вже кілька тисячоліть тому (з 1600 р. до нашої ери).
· Мідус пили з рогів для вина, кованих металом (найрозкішніші знайдені в IV-VI в.в. після Різдва Христового).
· Англосакській мандрівник Вульфстан в опісі айстісів (близько 890-893 рр. після Різдва Христового) згадує, що мідусу у них було достатньо.
· Приблизно в 1326 хроніст Петро Дусбургскій, розповідаючи про плем'я балтів — пруссів, пише, що вони п'ють медове вино або мідус.
· В історичних джерелах пишуть, що під час Луцького з'їзду, скликаного Великим князем Литовським Вітаутасом (1428 р.), в якому брав участь і імператор Св. Римської імперії Сигізмунд Люксембурзький, щодня випивали по 700 діжок мідусу.
· Вживання мідусу було широко поширено в маєтках литовських владик і для репрезентації держави. Наприклад, у XVI ст. в королевских маєтках — у Гяранайняй недалеко від Вільнюса, в Кричеві (Білорусь) та ін. зберігались державні запаси мідуса.
· Збереглися дані про те, що в середині XVI ст. в Вільнюсі (в Антакальнісе) та в інших місцях були окремі медоварні заводи, на яких працювали майстри, що спеціалізувалися у виробництві мідуса.
· В історичних джерелах згадується, що в XVII столітті мідус пили і шляхетні литовські вельможі Радвіли.
· Свідченням того, що мідус був частиною міської культури Литви, історики вважають той факт, що у Вільнюсі і в інших містах діяли так звані старообрядницькі церковні медові братства, члени яких з нагоди релігійних свят виготовляли, вживали і продавали мідус. Найбільше мідусу городяни випивали в трактирах (корчмах), мережею яких у сер. XV ст. — XVIII ст. була охоплена майже вся територія Литви.
  Епоха розвитку литовської мідуса триває до XVIII століття. У цей період розвивається землеробство, і для виробництва пива та горілки споживається більше зерна. З'являється більше пивоварних та горілчаних заводів, селян змушують купувати горілку в маєтках. Бортьове бджільництво приходить до занепаду, і виготовлення, а також споживання мідусу зменшується.
    Виробництво литовського мідуса викликає інтерес у XX столітті. Перше зацікавлене виробництвом мідусу підприємство — пивоварний завод Бейн Шакова в Пренай. У ньому виготовлялися мідуси чотирьох видів. Мідуси витримували п'ять років, а тричетвертна пляшка коштувала вісім літів. Ці мідуси експортувалася за кордон, головним чином, в Палестину. Розповідають, що цим мідусом любив пригоститися президент Антанас Сметона. Після націоналізації даного пивоварного заводу в 1940 році виробництво мідуса було припинено. У 1944 році Пренскій пивоварний завод був розбомблений.
     Подальша історія литовського мідуса тісно пов'язана з життям Александраса Сінкявічюса. У 1957 році ідея виробництва литовського мідуса захопила технолога Клайпедського пивоварного заводу «Švyturys» Александраса Сінкявічюса і вона отримує схвалення тодішнього правління харчової промисловості. Однак тільки після зміни декількох заводів, 8 вересня 1958 року в старому варочному цеху Стаклішкского пивоварного заводу Літкоопсоюза «Gintaras» зварені перші 700 літрів сусла для литовського мідуса «Dainava». У липні 1960 року перші 1200 пляшок дуже ніжного, ароматного напою бурштинового кольору міцністю 10% — литовського мідуса «Dainava», — випускаються в продаж. Після успішного старту цього мідуса створюється ще кілька видів мідуса, починається виробництво міцних напоїв на основі мідуса.
     Автор національних напоїв Александраса Сінкявічюс стверджував, що напої з меду виготовляються зі шляхетною метою: було бажання створити такі напої, які прикрасили б наш святковий стіл, показали б литовська гостинність та завдали меншої шкоди людині.
     25 березня 1969 Комітет винаходів колишнього Радянського Союзу реєструє спосіб виробництва медового напою «Lietuviškas midus» ( «Литовський мідус») в якості винаходу. Авторові винаходу Александраса Сінкявічюсу видається авторське свідоцтво № V3114. 30 вересня 1969 королева Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії Єлизавета Друга патентом № 1280830 надала Стаклішкскому заводу «Lietuviškas midus» право шістнадцять років одноосібно користуватися винаходом виробництва мідуса та вдосконалювати пов'язану з цим діяльність на території Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії, а також на території острова Мен. Литовський мідус гідно оцінений не тільки на виставках які проходять в країні, але і за кордоном: в Загребі, Лейпцигу, Парижі, Лондоні, Монреалі.
    В даний час ЗАТ «Lietuviškas midus» виготовляється три види мідуса, один вид бальзаму, і чотири види нектарів з мідуса. Також виготовляються алкогольні коктейлі міцністю 5%, 8% і 12%. У сферу виробництва і збуту мідуса, напоїв з мідуса, алкогольних коктейлів і освіжаючих напоїв підприємство впровадило і працює за системою управління якістю EN ISO 9001-2000.

  Зберігання напоївЗмішувальні котли виробничого цеху коктейлів Лінія по розливу напоїв


 Лабораторія  Процес нагрівання і змішування меду з экстрактами трав 


 Складування продукції
   Перевірка продукції в процесі виробництва  
 


 Лінія по разливу напоїв Цех по варці мідусу
 


 Ферментаційний цех 


 
 


 

Бутылочки избраного производителя(6)

Midus Boсiu
Midaus Stakliskes
Midaus Nektaras Vilnius
Midaus Nektaras Sventine
Midaus Nektaras Suktinis
Midaus Nektaras Raganaite

Оставить коментарий

Им'я
 
Коментарий
 
Код проверки
 
 
 
© 2021 Алкоминималистика. Частная коллекция Андрея Стецуры | Обратная связь